Solidworks Sistem Gereksinimleri

SOLIDWORKS Donanım Tavsiyeleri

Bu sayfada sizlere SOLIDWORKS için kurulacak bilgisayarda gerekli özelliklerin nasıl olması gerektiğine dair ipuçları paylaşıyoruz. Tavsiye edilen donanımlar 3 kategoriye ayrılarak kullanılacak ürünlere göre spesifikasyonları seçilmiştir. Donanım seçimi yaparken sizlere yardımcı olmasını temenni ederim.

Tavsiyeler


İşlemci (CPU)

İşlemciler SOLIDWORKS içerisindeki hesaplamaların çoğunluğunu yürüten donanımlardır. En yaygın sınırlandırıcı faktör CPU GHz hızlarıdır. Kısaca daha yüksek GHz daha çok hız demektir. SOLIDWORKS simülasyon ve render işlemlerinde çok çekirdekli işlemcilerden önemli ölçüde yararlanmasına rağmen büyük görevlerde etkin kullanmamaktadır. Intel bu konunda performans lideri olduğu için çoğu iş istasyonunda tercih edilmektedir. Bizde size sadece Intel ürünlerini tavsiye edeceğiz.

Quad Core i5 / i7 yada eşdeğer Xeon İşemcileri tavsiye ediyoruz.


Bellek (RAM)

SOLIDWORKS’te bir dosya açtığımızda dosyanız RAM’e yüklenir. (*Elektrikler gittiğinde dosyalarınızın bozulmasının sebebi de tam olarak budur.) Windows tarafından harddisk’e (Sanal Bellek) yüklenmesini önlemek için yeterince RAM’e ihtiyacınız olur. RAM’lerin hızları MHz’larına göre değerlendirilir. Maliyetler RAM’in versiyonu yenilendikçe ve hızlandıkça artmaktadır. Her artış marjinal olarak maliyete yansımaktadır. Yeni bir bellek alırken 8 ile 16 GB arasında almanız verim açısından tatminkar olacaktır. Unutmayınız ki 16 GB’tan sonra sisteminize ekleyeceğiniz RAM’in fiyat/fayda oranı gittikçe düşecektir.

Minimum 8 GB DDR3 yada DDR4 RAM tavsiye ediyoruz.


Ekran Kartı

Ekran kartı üretkenliğimiz için çok önemlidir. Yakınlaştırma ve döndürme gibi işlemleri hızlandırmaya yardımcı olur. Bütünleşik Intel HD, GeForce ve Radeon(Non Pro) gibi oyun grafik kartları genellikle düşük performans ve kararlı olarak çalışmadığı için SOLIDWORKS tarafından desteklenmiyor.

SOLIDWORKS sadece NVIDIA Quadro veya AMD Fire Pro ve yeni Radeon Pro gibi iş isyasyonu sınıfı ekran kartlarını destekliyor. Bununla birlikte, SOLIDWORKS Professional aboneliğinin parçası olan SOLIDWORKS Visualize yalnızca NVIDIA kartlarında hızlandırılmıştır. Sağlam sürücü istikrarı ve performans geçmişi ile birleştiğinde NVIDIA Quadro ekran kartlarını kuvvetle öneriyoruz.

Destekleyen sürücüleri; https://www.solidworks.com/sw/support/videocardtesting.html websitesinden kontrol edebilirsiniz.

NVIDIA Quadro K620 ve üzeri ekran kartlarını öneriyoruz.


Depolama (HDD/SSD)

SSD’ler önemli bir performans yükseltmesi sunar. Bütçe izin veriyorsa en azından işletim sisteminiz ve programlarınız için kullanmanız önerilir. SSD’ler depolama alanında çok iyi bir performans yükseltmesi olmakla beraber fiyatlarının pahalı olması sebebiyle boyutlarını küçük tutup HDD’ler ile bütünleşik kullanılmaları maliyet açısından uygun olacaktır. Her ne kadar SOLIDWORKS için gerekli depolama alanı 14 GB olsa da diğer uygulamalarınız ve dosyalarınız için en az 128 GB SSD’ye ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca en iyi performansı almak için depolama alanınızın %25-50 arasında boş olmasına özen göstermelisiniz.

256 GB+ SSD + 500 GB ve üzeri 7200 rpm HDD tavsiye ediyoruz.


İşletim Sistemi (OS)

SOLIDWORKS 2015’ten beri sadece 64bit destekliyor. Bu sebeple bizde Windows 10 Pro veya Enterprise 64Bit öneriyoruz. Windows 7 64bit hala desteklenmekte fakat Microsoft 2020 tarihinde bu desteğini sonlandıracaktır. SOLIDWORKS Windows 7 64Bit destekliyor fakat Microsoft ile benzer bir sürede desteğini sonlandırması bekleniyor. Ek olarak SOLIDWORKS 2018’den sonra desteklenmeyecek olan Windows 8.1 64Bit sürümünü de sizlere önermiyoruz.

Windows 10 Pro veya Enterprise 64Bit öneriyoruz.


Monitör

Yeni bir monitör alma düşünceniz var ise en az 21.5 inç boyutunda 1920×1080 çözünürlüğünü öneriyoruz. 4K ekranlar gibi 1920×1200 üzerindeki çözünürlüklerin SOLIDWORKS 2016’dan sonra daha iyi desteklendiğini ancak 27 inçin altındaki ekranlarda önerilmediğini lütfen unutmayın.

Dizüstü bilgisayarlar için en az 15.6 inç 1920×1080 öneriyoruz. Daha düşük çözünürlük; işiniz ve SOLIDWORKS arabirimi için daha az alan anlamına gelir. Ayrıca 17 veya 15 inç gibi küçük bir boyutta 4K ekranları kullanmanızı önermiyoruz. 1920×1080 çözünürlük metin boyutları ve simgelerin okunabilirliği açısından yeterlidir.


Aşağıdaki sekmelerden ihtiyacınıza göre tavsiye edilen donanım özelliklerine ulaşabilirsiniz.

Önerilen Masaüstü

[table id=14 /]

İleri Seviye Uygulama

[table id=15 /]

Mobil İş İstasyonu

[table id=17 /]

Daha fazla bilgi ihtiyacınız ve DELL Bilgisayarlar ile ilgili fiyat teklifleri almak için lütfen bizlerle iletişime geçiniz.

Bilgisayar Teklifi İste

    (*)Doldurulması zorunlu alanlar.