MasterCAM İpuçları

 

 

Mastercam 2021’de işinize çok yarayacak önemli bir ipucunu keşfedin: Otomatik Düzlem Tanıtmak ve Oluşturmak.

Özellikle düzlemlerle çalışan veya 4. Eksen ile 5. Eksen’i kullanan CAM Programcıları veya operatörler için çok faydalı olan bu ipucu, parça/kalıp NC programlarını çok daha hızlı hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Mastercam ‘in UNSUR TABANLI İŞLEME ‘den DELME (FBM Drill) teknolojisini kullanarak istediği kadar kompleks

Bir kalıp veya parça olsun üzerinden sadece 2 tıklama ile Otomatik Düzlem Tanıtmak ve Oluşturmak mümkündür.

Detayları için videoyu izlemeniz yeterli olacaktır.

Mastercam kullanıcı dostu olan ve kullanımı en kolay, TÜRKÇE de çalışan CAM programıdır.

Mastercam 2021 Programcılara çok zaman kazandırıyor ve firmaların daha verimli, daha kazançlı olmalarını sağlıyor.

Mastercam2021 güncel versiyona sahip kullanıcılar, bu videoda kullanılan Mastercam dosyalarına Teknoloji Paylaşımı:

www.ses3000.com/TeknoPaylas linkinden erişebilirler.

 

Mastercam 2021’de basit ama çok önemli bir güncellemeyi keşfedin: Üst Yüzey İşlemedeki “Yuvarla” teknolojisi.

Birçok kalıp veya parça işleme programında genellikle ilk işlem; kütüğün (kabanın) üst yüzeyini işlemektir. Genellikle basit bir operasyondur, Mastercam 2021 ‘de Üst Yüzey İşleme için çok önemli bir yenlik vardır. Normalde takım kalıba/parçaya direk girer ve sıfır talaş yükünden anında %100 talaş yüküne yükselir. Özellikle sert malzemeleri işlerken takım üreticilerinin istemediği ve karşı çıktığı uygulanan şok yükleme nedeniyle bu tür malzemeye direk girişlerdir. Malzemeye temas eden ilk kesme kenarının çabuk aşındığı için malzemeye daha kademeli olarak girmesini önerirler. İşte Mastercam 2021 ‘deki yenilik olan Üst Yüzey İşlemedeki (Roll-in) “Yuvarla” teknolojisi malzemeye kademeli girişi sağlıyor. (Roll-in) “Yuvarla” modu talaş kalınlığını kademeli olarak arttıracaktır. Dinamik frezeleme takımyollarına benzer bir takımyolu çıkarır. Malzemeye girişleri takımyolu yarıçapı kadar yuvarlayarak sıfır talaş yükü ile başlayıp yükün kademeli olarak %100 yüke binmesine ve böylece takımın çabuk aşınmamasına ve takım ömrünün uzun olmasına neden olur.

Mastercam 2021 Programcılara çok zaman kazandırıyor ve operatörleri sert malzemeleri frezelerken karşılaştığı çok sayıda kesici uç sarf etmekten kurtaracaktır.

Mastercam2021 güncel versiyona sahip kullanıcılar, bu videoda kullanılan Mastercam dosyalarına Teknoloji Paylaşımı:

www.ses3000.com/TeknoPaylas linkinden erişebilirler.

 

Mastercamile NC Kodunu Filtrelemek Yaylar Çıkararak Azaltmak ve İşleme Toleransları

Mastercam’de Yay Filtresi ayarlarının üretilen NC kodu boyutunu (satır sayısını) nasıl etkilediğini, farklılıkların nasıl görselleştirileceğini ve işleme toleranslarının nasıl ayarlanacağını, kalıba/parçaya nasıl yansıyacağını ve daha fazlasını öğrenin.

NC Program boyutunu düşürmek için Filtreleme sayfasına girdiğinizde yay filtresini açabilirsiniz.

Filtrelemeyi açtığınızda NC kodların satır sayısı azalıyor ancak takımyolunun görsel olarak nasıl değiştiğini anlamak zordur. Ancak post edince NC kod satır sayısından veya NC dosya boyutundan anlaşılır. Mastercam 2021 ‘de Gelişmiş Ekran (Görüntü) var, buradan uçnoktalar ‘ı açınca görsel de görebilirsiniz. Yay filtresi kapalıyken NC kodları G1 ile doğrusal XYZ olarak çıkarken, filtre açıkken işleme toleransını bozmayacak şekilde eğrilerin olduğu kısımlara otomatik yay G2/G3 (I, J, K ‘lı veya R’li) komutları ile çıkar, böylece NC kodu daha az olur ve özellikle eski model kontrol sistemleri kalıpları/parçaları daha akıcı, titremeden daha hızlı işler.

Mastercam 2021 Programcılara çok zaman kazandırıyor ve firmaların daha verimli, daha kazançlı olmalarını sağlıyor.

Mastercam2021 güncel versiyona sahip kullanıcılar, bu videoda kullanılan Mastercam dosyalarına Teknoloji Paylaşımı:

www.ses3000.com/TeknoPaylas linkinden erişebilirler.

*********** Bundan sonrası yayınlanmayacak ***********************************

Learn about using and refining the arc/filter tolerance and smoothing tolerance settings, line/arc filtering settings, total tolerance, tolerance distribution, tighten line filtering tolerance, create arcs in G17, G18 and G19 planes, smoothing tolerance, regenerate operation, backplot and verify operations.

Yay / filtre toleransı ve yumuşatma toleransı ayarlarını, hat / yay filtreleme ayarlarını, toplam toleransı, tolerans dağılımını, hat filtreleme toleransını sıkılaştırma, G17, G18 ve G19 düzlemlerinde yaylar oluşturma, toleransı yumuşatma, yeniden oluşturma işlemi, backplot ve işlemleri doğrulayın.

 

Mastercam 2019 ‘da TAKIM Filtreleme: Mastercam 2019’da Kütüphaneden takım seçerken görüntülenecek olan takımı seçmek için -Filtrele- ‘ye tıklayınız.


Mastercam 2019 ‘da Eksen çizgilerini gizlemek ve göstermek: Eksen çizgilerini göstermek ve gizlemek için Alt+F9 tuşlarına basılır..


Mastercam 2019 ‘da Sistem Yapılandırmasını açmak: Sistem ….. ……