Mastercam 2024 'ün En iyi 10 Özelliği

Bizim gibi programlama meraklıları için yılın bu zamanı her zaman çok heyecan vericidir! Mastercam 2024’ün çıkışına az kaldı ve yeni sürümü herkese ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz! Mastercam 2024, benzersiz makine konfigürasyonları ve takımlama için genişletilmiş desteğin yanı sıra otomasyon ve CNC programlama esnekliği geliştirmeleri içerecektir. Mastercam 2024 Beta Versiyonunu henüz keşfetmediyseniz, programlama deneyiminizi büyük ölçüde geliştirecek yeni versiyondaki 10 yeni özelliğe kısa bir göz atın.

 

Yeni özellikler arası hızlıca geçiş yapmak için aşağıdaki başlıkları kullanabilirsiniz;

 1. Yeni Grafik Görünüşü Küpü – New Gview Cube
 2. Çok Eksenli (5-Eksen) Takımyolları için Renk Atamaları – Color Assignments for Multiaxis Toolpaths
 3. B-Ekseni Kontur İşleme Yenilikleri – B-Axis Contour Enhancements
 4. Yeni Delik İşleme Özellikleri – New Process Hole Utility
 5. Çapak Alma İşlemeleri Gelişmeleri – Deburr-enhancements
 6. Açılı Kafaları ve Tutucuları destekleme – Angled-locator-1024×602
 7. Delik Delmede GÖRSEL Takımyolu Bağlantıları – Visual-linking for holemaking Toolpaths
 8. Katı Doğrulama için Kütük Modellerini Otomatik Seç – Stock-for-verify
 9. Varsayılan Parametreleri Yüklemek için Yeni Seçenekler
 10. Dinamik Frezeleme için Katılımı Maksimize Edin – Maximize-engagement

  2024 Yenilikleri Broşürü 
  Önceki Versiyonların Yenilikleri
  
 

1. Yeni Grafik Görünüşü Küpü

 
 

Grafik ekranının sol alt köşesindeki Dynamic Planes gnomon’un hemen yanında yer alan yeni Gview küpünü bulabilirsiniz. Bu araç, ekranda geçiş yapmak için bir görünümü grafiksel olarak seçmemizi sağlar. Küpün altı ana yüzü (Üst, Alt, Sol, Sağ, Ön ve Arka olarak etiketlenmiş) ile ana kenarların her biri arasında ve ayrıca köşelerde ara yüzleri vardır. Bu bize sadece Mastercam’deki standart uçak görünümlerine hızlı erişim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda önceki sürümlerde bulunmayan yeni görünümlere de hızlı erişim sağlar.

Artık Ön/Sağ, Alt/Sol ve hatta Alt/Sol/Arka gibi görünümleri seçebilirsiniz. Bu yeni görünümler, parçalarının 3B görünümüne ihtiyaç duyan ancak 3B denetleyicisi olmayanlar için çok faydalıdır. Ayrıca mevcut seçimler için tutarlı görüntüleme açıları sağlar.

Gview küpünün bir başka güzel numarası da, aslında Mastercam’deki standart düzlemlere kilitlenmemiş olmasıdır. Geçerli WCS aslında Gview küpünün yönünü kontrol eder. Bu, özel bir düzlemde çalışıyorsanız, bu sizin WCS’niz olduğu sürece küpün bu özel düzlemle hizalanacağı anlamına gelir. Gview küpünün Üst işlevi, oluşturduğunuz özel düzleme göreli bir üstten görünüm verir. Bu, Gview küpünü görünümleri hızlı bir şekilde değiştirmek için en iyi araç haline getirir.

Ek olarak, Gview küpünün yanında bazı yeni ok düğmeleri bulunur. Bu düğmeler, kullandığınız tuş vuruşu ve tıklama komutu kombinasyonlarına bağlı olarak görünümü kaydırmanıza veya döndürmenize olanak tanıyan daha fazla görünüm kontrolü sağlar. Yenilikler belgesinde* bu kontrolleri kullanmanın farklı yolları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

*Not: “Mastercam 2024 Beta’daki Yenilikler” belgesi, Mastercam 2024 Beta Sürümü içindir ve Mastercam 2024’ün resmi sürümü için değişikliğe tabidir.

2. Çok Eksenli (5-Eksen) Takımyolları için Renk Atamaları

 
 

Artık çok eksenli takımyolları için seçilen çeşitli geometrilere bir renk atayabiliriz. İşleme geometrisi, sınırlar, çarpışma ve kaçınma geometrilerinin tümü artık Çok Eksenli takım yolu parametrelerindeyken renk kodlu olabilir. Bu renkler kullanıcı başına değiştirilebilir ve sadece parametreler ekranı açıkken görüntülenir. Bu, bir programcının işleme geometrisi veya kaçınma için tam olarak hangi geometrinin seçildiğini unutabileceği karmaşık Çok Eksenli takım yolları için oldukça faydalı olabilir. Bu, herhangi bir seçim diyaloğu açmak zorunda kalmadan arka planda neyin seçili olduğunu bir bakışta görmemizi sağlar.

 

 

3. B-Ekseni Kontur İşleme Yenilikleri

 

Frezeleme-Döndürmede B Ekseni Konturu için yeni bir Takım Ekseni Kontrolü seçeneği artık mevcut. Bu yeni “Değiştirilmiş” seçeneği, kullanıcıların bir B Ekseni Kontur takım yolunu belirlemek için kullanılan vektörler üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarını sağlar. Bu yeni yöntemi kullanmak için önce Otomatik Takım Ekseni Kontrolü ayarını kullanarak bir B Ekseni Kontur takım yolu oluşturmanız gerekir. Takım yolu oluşturulduktan sonra, Temel Hareket Kontrolü sayfasına geri dönebilir ve Değiştirildi seçeneğini belirleyebilirsiniz. Sağdaki bir düğme, grafik ekranına dönmenizi ve takım yolunu belirlemek için kullanılan vektörleri görsel olarak görmenizi sağlar.

Vektörler, uygun gördüğünüz şekilde değiştirmek için tıklanabilir ve döndürülebilir. Shift+Click yaklaşımını kullanmak, vektör geçişi sırasında aracın parça modeliyle nasıl etkileşime girdiğine dair size daha iyi bir görsel ipucu vermek için aracı grafik ekranına da yükleyecektir.

 

 

4. Yeni Delik İşleme Özellikleri

 
 

Çok sayıda delikli parça oluşturan programcılar için bu yeni özellik oyunun kurallarını değiştirecek! Process Hole, standartlaştırılmış takım yolu kümelerini kaydetmemize ve bunları parçalarınızdaki deliklere uygulamamıza izin veren Mastercam’deki yeni bir yardımcı programdır. Bu biraz “İçe Aktar” kullanmaya benzer, ancak kesinlikle biraz daha akıllı ve kullanımı daha kolaydır. İşlem kümelerini bir süreç olarak tanımlayıp kaydederek, aynı kümeleri geçerli parçanızdaki deliklere ekleyebilir ve tüm ön ayarlı takım yolu parametrelerini bu deliklere otomatik olarak uygulayabilirsiniz.

Süreci oluşturan takım yolları da özel durumlarda tek seferlik düzenleme için ayrı işlemlere bölünebilir. Bu, standartlaştırılmış parametrelerinizin çoğundan memnunsanız, sizi sıfırdan işlemler oluşturmaya zorlamadan uygulamanızda biraz esneklik sağlar.

Seçilen işlem, “Takım Tarafından”, “Deliğe Göre”, “Düzlemdeki Tüm Takımlara Göre” ve “Düzlemdeki Tüm Deliklere Göre” gibi birkaç farklı sıralama seçeneği ile de uygulanabilir. Bu şekilde, takım değişikliklerinizin sırasını özel ihtiyaçlarınıza göre optimize edebilirsiniz.

5. Çapak Alma İşlemeleri Gelişmeleri

 
 

Mastercam 2023, Çapak Alma takım yoluna, esnekliği artıran birkaç yeni desteklenen araç ekledi. Standart bir parmak frezenin yan tarafı gibi bir şeyi kullanma yeteneğinin eklenmesi Çapak Alma için büyük bir adımdı çünkü programcıların çapak alma için programdaki diğer noktalarda halihazırda kullanılan araçları kullanmasına izin verdi. Mastercam 2024’te Deburr, desteklenen araçlar listesine pah kırma frezeleri ve güvercin frezeleri (kırlangıç kuyruğu) ekledi. Bu, basit pahlı çapak alma yolları oluşturmayı son derece hızlı ve programlaması basit hale getirecektir.

Çapak alma takım yolu için bir başka harika ekleme, Takım Ekseni Kontrolü sayfasında takımın ucunu çapak alınan kenardan uzak tutacak bir seçenektir. Aletin ucu esas olarak 0 SFM’de olduğundan ve bu da çapakların oluşmasına neden olabileceğinden, bu özellikle bir lolipop aleti veya bilyeli parmak freze kullanırken önemlidir. Bu takımların ucunun çapakları alınmış kenardan uzak tutulması kesme hareketini ve takım ömrünü iyileştirecektir.

6. Açılı Kafaları ve Tutucularını destekleme

 
 

Konumlandırıcılar (takım blokları olarak da adlandırılırlar), bu tür bir makine için tüm canlı takımları tutma eğiliminde olduklarından Mill-Turn’ün büyük bir parçasıdır. 2024 için en büyük güncellemelerden biri, Freze-Turn makineleri için açılı ve birleşik takım konumlayıcı desteğinin eklenmesidir. Mastercam’in önceki sürümlerinde, eksenel veya radyal yönelimli konumlayıcılarla sınırlıydınız. Bu, 2024’te hareketli takımları çeşitli yönlerde tutma seçeneklerine sahip olduğumuz anlamına gelir.

Açılı konumlandırıcılar sabit bir açısal konuma ayarlanır. Bunlar genellikle 45 derece, 60 derece ve 30 derece gibi standart açılarda bulunur. Agrega konumlayıcıların belirli bir açıda ayarlanması ve bu açıda sıkılması amaçlanmıştır. Bu size, bir miktar kesme stabilitesi pahasına geometri olasılıklarında çok fazla esneklik için birlikte çalışabileceğiniz daha geniş bir açı aralığı sağlar.

Mastercam’de açılı bir yer belirleyici tanımlarken, onu belirli bir açıyla tanımlayacaksınız. Agrega konumlandırıcıların tanımlarına bağlı belirli bir açıya ihtiyacı yoktur ve takım yolunun kendisinden ayarlanabilir. Ancak, açı tek bir program içinde değiştirilemez, çünkü bu tip yer belirleyicinin açısı makine gücü tarafından yönlendirilmez, elle ayarlanır.

Bir Mill-Turn ortamına açılı bir yer belirleyici veya toplu bir yer tespit edici ekleme yeteneği, takımlarınızdan çok daha fazlasını elde edebileceğiniz anlamına gelir ve yeni programlama yöntemleri ve parça yetenekleri için kapıları açar. Ek olarak, tüm yer belirleyici tanımları artık bir hız çarpanı ayarlama seçenekleri ve bu gerçek dünya özelliklerine sahip yer belirleyiciler için canlı takım iş mili yönünü tersine çevirme yeteneği ile birlikte gelir.

7. Delik Delmede GÖRSEL Takımyolu Bağlantıları/Derinlikleri

 
 

Hiç grafik ekranında, bağlantı parametrelerinizin nerede olacağını görsel olarak gösteren bir diyagram görmeyi dilediniz mi? Alet ne kadar derine gidiyor? Açıklığım gerçekten nereye ayarlanmış? Mastercam 2024’te delik açma takımyollarınız artık bu bilgiyi parametrelerdeyken grafik ekranında görüntüleyebilir!

Bu işaretçiler yalnızca görsel referans için değil, aynı zamanda grafik ekranıyla doğrudan etkileşim için bile kullanılabilirler. Parametreleri bağlamaya yönelik bu daha görsel yaklaşım, bağlantı parametrelerinizde neler olup bittiğine dair kristal netliğinde bir resim sunarak hataları önlemek ve çalışmanızı bir bakışta kontrol etmek için daha fazla fırsat sunar.

Şu anda bu görsel iyileştirmeler, delik açma takım yolları ile sınırlıdır, ancak bu tür bağlantıların, Mastercam’in gelecekteki sürümlerinde diğer takım yollarına da yol açacağını umuyoruz. Bu özelliği beğendiyseniz, Mastercam forumunda bu konuda gönderi paylaşmanın ve ekibe haber vermenin tam zamanı!

8. Katı Doğrulama için Kütük Modellerini Otomatik Seç

 
 

Son birkaç yılda Mill ve Router makinelerinde yapılan değişikliklerle, Simülatör Seçenekleri sayfası çoğunlukla alakasız hale geldi. Bu sayfadaki son önemli şey, Doğrulama amacıyla stok seçimidir. Şimdi bunu yapmanın daha da kolay bir yolu var! Verify’a gönderilen bir operasyon grubunda seçilen en eski stok modeli, bir Verify oturumu için başlangıç stoğu olarak otomatik olarak seçilecektir.

Bu, bir parçayı programlarken ve belirli bir stok modeline kadar yapılan her şeyden memnunsanız, doğrulamak için yalnızca kontrol etmek istediğiniz işlemleri ve bir stok modeli göndermeyi seçebileceğiniz anlamına gelir. Takım değiştirme arasında neredeyse bir makineye doğru yürümek gibi. Bu harika bir eklenti çünkü programlamanızı doğrulamak için atmanız gereken adımların sayısını azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda çok doğal bir süreç. Bu yöntemi bir veya iki hafta kullandıktan sonra, her zaman böyle olmadığını tamamen unutabilirsiniz! Programlamanın sezgisel doğasında rol oynayan bu güncellemeler, kitabımızda her zaman memnuniyetle karşılanan eklemelerdir.

9. Varsayılan Parametreleri Yüklemek için Yeni Seçenekler

 
 

Otomasyon ve yeni İşlem Deliği yardımcı programı içeren temada artık takım yolları için varsayılan parametreleri yüklemek için hızlı ve kolay bir yolunuz var. Tek bir varsayılan parametre grubuyla sınırlı kalmak veya ek varsayılan parametre dosyaları oluşturmak zorunda kalmak yerine, artık diğer .mcam dosyalarından parametreleri çekebilirsiniz. Bu yine içe aktarma türü işlevi kullanmaya benzer, ancak daha akıllıdır ve daha fazla esneklik sağlar.

Bu işlevi kullanmanın temel yöntemi, belirli bir işlem türü için beğendiğiniz takım yolu parametrelerine sahip bir dosya oluşturmaktır. Belirli bir çalışma türüyle kullanmaktan hoşlandığınız, yukarı çıkma, aşağı inme, yukarı çıkma, boşluk ayarları, bağlantı ayarları ve dik sığ ayarlar için standart bir değerler setiniz olduğunu varsayalım. Bu ayarların tümü, aynı araçla bile farklı bir uygulama için farklı olabilir. Bu değerleri takım tanımına kaydetmek güzel ama eksik. Normal takım yolu varsayılanlarına kaydetmek de işe yarayabilir, ancak yine de o uygulamanın ne kadar farklı olduğuna bağlı olarak her uygulamada birçok değişiklik gerektirebilir.

Yeni parametre yükleme seçeneğini kullanarak, başka bir .mcam dosyasındaki tamamlanmış herhangi bir işlemden parametre seçme veya bir .mcam-işlemler dosyasından çekme esnekliğine sahip olursunuz. Bu, oldukça standartlaştırılmış herhangi bir işlemin programlama süresini önemli ölçüde azaltabileceği anlamına gelir.

Bu çok heyecan verici ama yazılı olarak açıklaması zor. Bunu çalışırken görmek istiyorsanız, Mayıs ayında Mastercam 2024 için en sevdiğimiz özelliklerle ilgili yaklaşan web seminerimizi ve Haziran ayındaki Yeni Özellikler web seminerlerimizi izlediğinizden emin olun!


10. Dinamik Frezeleme için Katılımı Maksimize Edin

 

Dinamik Frezeleme, Dinamik kesme modelini kullanan Yüzey frezeleme ve OptiRough takım yollarının tümü, takım yolunun temasını en üst düzeye çıkarmak için yeni bir seçeneğe sahiptir. Dinamik tarzdaki bir takım yolunun mümkün olduğu kadar çabuk devreye girmesini söylemek gereksiz görünse de, bu takım yolları aslında bir kesime başlarken ani yük şoklarını önlemek için kesime girme eğilimindedir. Bu yaklaşım zor malzemeler için harika çalışıyor, ancak zaman alıyor ve daha ağır bir kesimin üstesinden gelebilecek malzemeler için nominal talaş boyutlarının altında kalmasına neden oluyor.

Bu yeni onay kutusu seçeneği, döngü süresini azaltmak ve kesimin kendi üzerine çöktüğü alanlarda (bir adaya bakan gibi) zemin kaplamasını iyileştirmek için malzemeyi daha hızlı devreye sokacaktır.

Bu seçeneği seviyoruz ve bunu bu takım yolları için varsayılan olarak ayarlayabiliriz. Bunun kullanılacak en iyi ayar olmayabileceği bazı senaryolar vardır, örneğin:

Malzemeniz aletlere karşı çok dayanıklıysa
Keseceğiniz malzeme kaliteli bir yüzeye sahip değilse.
Sert malzemeler çok hızlı girerlerse takımlar üzerinde zordur, bu nedenle tam kaba işleme için kullanıyorsanız bu seçeneğe dikkat edin. Adaya bakma gibi şeylerde hala oldukça iyi durumda olmalı.

 

MASTERCAM TÜRKİYE ve SES3000 CNC’yi takip edin!

Mastercam ürününün yeni özelliklerini incelemek için, Haziran ayında başlayacak olan Yeni Özellikler web seminerlerimiz için kayıt bağlantılarına bakın!

 

Bilgilerinizi bu sayfadaki form’a girip iletirseniz sizlere web semineri öncesinde haber vereceğiz.

 

Mastercam Üniversitesi ‘ne kaydolmak için mastercamuniversitesi.com ‘u ziyaret edin.

 

Yaklaşan Mastercam Online Eğitimlerimizi ve seminerleri görüntülemek ve bunlara kaydolmak için Etkinlikler sayfamızı ziyaret edin.

Mastercam2024 Versiyonu Teklifi için Lütfen Doldurunuz.

  (*)Doldurulması zorunlu alanlar.