Solidworks Sistem Gereksinimleri 2018

Aşağıda SOLIDWORKS yazılımı için kurulacak ideal bir bilgisayarın özelliklerine değinilmiştir. Tavsiye edilen donanımlar 3 kategoriye ayrılarak kullanılacak ürünlere göre spesifikasyonları seçilmiştir. Donanım seçimi yaparken size yardımcı olması dileğiyle.

İşlemci (CPU)

İşlemciler SOLIDWORKS içerisindeki hesaplamaların çoğunluğunu yürüten donanımlardır. En yaygın sınırlayıcı faktör CPU GHz hızlarıdır. Kısaca daha yüksek GHz hızı daha iyidir. SOLIDWORKS simülasyon ve render işlemlerinde çok çekirdekli işlemcilerden önemli ölçüde yararlanmasına rağmen bütün görevlerde etkin kullanmamaktadır. Intel bu konuda performans lideri olduğu için çoğu iş istasyonunda tercih edilmektedir. Bizde size sadece Intel ürünleri tavsiye edeceğiz.

Quad Core i5 / i7 yada eşdeğer Xeon İşlemcileri Tavsiye Ediyoruz! (En hızlı ürünün 1 veya 2 tık altı en uygun maliyetli olmaktadır.)

Bellek (RAM)

SOLIDWORKS’te bir dosya açtığınızda dosyanız RAM’e yüklenir. Windows tarafından harddisk’e (Sanal Bellek) yüklenmesini önlemek için yeterince RAM’e ihtiyacınız var. RAM’lerin hızları MHz’larına göre değerlendirilir. Maliyetler RAM’in versiyonu yenilendikçe ve hızlandıkça artmaktadır, her artış marjinal kazanım olarak maliyete yansımaktadır. Yeni bir bellek alırken 8’ile 16 GB arasında almanız maliyet açısından tatminkar olacaktır.

Ortalama 16 GB DDR3 RAM Tavsiye Ediyoruz!

Ekran Kartı

Grafik kartları arayüzdeki parçaları döndürme ve yakınlaştırma gibi işlemleri hızlandırmada bize yardımcı olurlar. İş istasyonu sınıfında NVIDIA’nın Quadro serisi ve ATI’nın FirePro serisi ekran kartları SOLIDWORKS tarafından test edilip onaylanmıştır.

Döndürme ve yakınlaştırma hızlarındaki stabilleşme artışı sonucunda verimliliğiniz yükselecek.

NVIDIA K2000 yada daha üzeri ekran kartı Tavsiye Ediyoruz!

Depolama (HDD/SSD)

SSD’ler depolama alanında çok iyi bir performans yükseltmesi olmakla beraber fiyatlarının pahalı olması sebebiyle boyutlarını küçük tutup HDD’ler ile hibrit kullanılmaları maliyet açısından uygun olacaktır. Her ne kadar SOLIDWORKS için gerekli depolama alanı 10 GB olsa da diğer uygulamalarınız ve dosyalarınız için en az 128 gb SSD’ye ihtiyacınız olacaktır. Bizim kullandığımız sistemde 256GB Samsung Pro SSD + 1 TB depolama alanı için HDD bulunmakta.

256GB SSD + 500 GB veya üzeri 7200 rpm HDD Tavsiye Ediyoruz!

İşletim Sistemi (OS)

SOLIDWORKS 2014 sürümüyle birlikte Vista ve XP’ye olan desteğini bıraktı, bunun yanında 2015 sürümüyle artık sadece 64 bit sistemler üzerine kurulabiliyor. Fakat biz hala birçok uygulama ile denenmiş ve test edilmiş olan Windows 7-64 Bit sistemlerini tavsiye ediyoruz. Windows 8 64 bit sistemleri 2013, Windows 8.1 64 bit sistemleri 2014 SP1 sürümlerinden itibaren tam olarak desteklenmeye başlandı. Mac OS-X sistemleri desteklenmemek ile beraber bootcamp yada emulatör
aracılığıyla (Parallels vb.) kullanan müşterilerimiz bulunmaktadır.

Windows 7-64 bit Ultimate sistemini Tavsiye Ediyoruz!

Monitör

Eğer yeni bir monitör almayı planlıyorsanız, 21.5” geniş ekran 1920×1080 FullHD çözünürlükte IPS bir monitör tavsiye ederiz. Lüfen dikkat FullHD üzeri 4K vb. çözünürlükler tam olarak desteklenmemektedir. Minumum 1024×768 çözünürlüğünüz olması gerekmektedir fakat bunu tavsiye etmiyoruz.

21.5” FullHD IPS monitörleri Tavsiye Ediyoruz!

Çok Çekirdek Her zaman Daha mı İyidir?

Çok çekirdekli işlemciler daha çekici gelebilir fakat düşük hızlı olanları bazı durumlarda ters etki yapabilir. Bizden uyarı spesifikasyonlarınızı oluştururken her zaman en yüksek hızdaki işlemcileri seçin. Hızlıca mantık yürütürsek hızımız GHz x Çekirdek sayımız olduğunu düşünürüz. Fakat daha az sayıda hızlı çekirdekler, daha fazla sayıda yavaş çekirdeklere göre çok daha iyi bir seçim olacaktır. Özellikle maliyetler düşünüldüğünde eğer Photoview 360 yada Simülasyon gibi eklentiler kullanılmıyorsa hızı tercih etmenizi öneririz.
Günden güne gelişen teknoloji ile Intel i7 ve eşdeğer Xeon işlemcilerde bulunan TurboBoost teknolojisi gerektiği durumlarda işlemci hızlarını yükselttiğinden dolayı listemizde işlemcilerin yanında TurboBoost hızları da belirtilmiştir.

Workgroup ve Enterprise PDM Serverları için Tavsiyeler

SOLIDWORKS Workgroup PDM veya Enterprise PDM kasalarınız için atanmış Windows Server işletim sistemi olan özel bir sunucunuzun olmasını tavsiye ediyoruz. Özel bir sunucu kullanmanız CAD kullanıcılarınıza maksimum performans vermesinin yanı sıra şirket standartlarınızı ve şablonlarınızı depolamak için size bir konum sağlar.