SOLIDWORKS PDM İLE DOKÜMAN HAZIRLAMA

SOLIDWORKS PDM

SOLIDWORKS PDM Kullanarak Word ve Excel’de Doküman Hazırlama

SOLIDWORKS PDM’de değişken değerlerinizi kullanarak otomatik olarak Word ve Excel dokümanlarınızı oluşturabilirsiniz. Oluşturma kısmına geçmeden önce değişkenlerin doküman ile nasıl bağlantı kuracağını ayarlayacağız.

Bu noktada kullanmak istediğimiz değişkene bir Öznitelik atıyoruz. Öznitelik seçeneğimizi ise Word ve Excel dosyalarının değişkeni görebilmesini sağlayan CustomProperty olarak ayarlıyoruz. Dosya uzantıları kısmına docx, doc, xlsm uzantılarını ekliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öznitelikli değişkenler Proje veya Dosya kartlarımıza yerleştiriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dosya kartlarmız ve değişkenlerimizi ayarladıktan sonra oluşturmak istediğimiz dokümanların ayarlarına geçiyoruz. Dosya > Bilgi > Özellikler > Gelişmiş Özellikler seçeneğine giriyoruz.

 

 

     Karşımıza çıkan pencerede Özel sekmesine giriyoruz ve öznitelikli değişkenlerimizi ekliyoruz. Varsayılan değerler dosya kartımızdaki değişkenlere dönüşeceği için herhangi bir değer girebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değişkenlerimizi de dokümana tanıttıktan sonra değişkenlerin nereye konumlandırılacağını ayarlamamız gerekiyor. Bunun için Ekle sekmesinden Hızlı Bölümler > Alan komutuna giriyoruz.

 

 

Karşımıza çıkan pencerede Alan adı olarak DocProperty seçeneğini seçiyoruz ve öncesinde tanıttığımız değişkenlerden hangisini eklemek istiyorsan seçimimizi yaparak onaylıyoruz. Bu şekilde hangi değişkenleri kullanmak istiyorsak onları istenilen konumlara ekliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak doküman açıldığında otomatik olarak Alanı güncelleştirmesi için bir makro ekliyoruz. Geliştirici > Makrolar seçeneğini açıyoruz ve AutoOpen adında bir makro oluşturup düzenle diyoruz.

                                

Karşımıza çıkan makro penceresine aşağıdaki satırları ekliyoruz ve kaydediyoruz.

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

Önemli bir not olarak makronun çalışması için Dosya > Seçenekler> Güven Merkezi > Güven Merkezi Ayarları kısmına geliyoruz. Makro Ayarları kısmını aşağıdaki gibi ayarlıyoruz.

 

 

 

 

 Tüm ayarlamalardan sonra Proje veya Dosya kartımızda yaptığımız değişiklikler sonrasında Word veya Excel dokümanlarında değişkenlerimiz otomatik olarak değişecek ve istenilen standart dosya oluşturmalarınızı gerçekleştirebileceksiniz.