SOLIDWORKS Online Lisans İle Lisansınızı Etkinleştirme

SOLIDWORKS ONLINE LİSANS İLE LİSANSINIZI ETKİNLEŞTİRME


 

Bağımsız bir SOLIDWORKS lisansa sahipseniz ve firmanızda gün içinde birden fazla bilgisayarda çalışmanız gerekiyorsa her seferinde lisansınızı transfer etmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Bu belli bir süre sonrasında hantal bir iş olmaya başlıyor ve olası bir unutkanlık sonrasında zaman kaybına yol açabiliyor ve hatta çalışmanıza engel olabiliyor.
SOLIDWORKS’un içindeki bulunan bu özellik ile artık lisans transferi yapmadan lisansınızın aktivasyon işlemini çevrimiçi hale getirebiliyorsunuz.  Bu yöntem her seferinde lisans aktivasyonu ve transferi yapma işleminden sizleri kurtarıyor. Ayrıca kullanıcı ayarlarınız var ise oturum açtığınız herhangi bir bilgisayarda Ayarları Kopyalama Sihirbazı’nı kullanmadan ayarlarınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Ek olarak, Çevrimdışı olsanız bile lisanslarınız 30 gün boyunca korunmuş oluyor.

SOLIDWORKS’te şuanda 3 adet lisans seçeneği bulunuyor:
Bağımsız Lisans : SOLIDWORKS lisansını tek bir bilgisayara bağlar. Bu, birden çok kullanıcının aynı bilgisayarı paylaşması durumunda tercih edilen bir lisanslama yöntemidir
Çevrimiçi Lisans : SOLIDWORKS lisansını tek bir kullanıcıya bağlayarak, SOLIDWORKS’un kurulduğu herhangi bir bilgisayarda MySolidworks hesabına giriş yaparak lisanslandırmalarına izin verir. Bu, olağanüstü bir esnekliğe sağlar ve özel ayarları kopyalama olanağı sağlar.
Ağ Lisansı : SOLIDWORKS lisanslarının talep üzerine dağıtmak için bir sunucu kullanılır. İstendiğinizde ürün lisansını kullanabilir ve işiniz bittiğinde ve programı kapattığınızda otomatik olarak lisansları bırakabilirsiniz. Bu, çalışanların sadece günün küçük bir kısmı için SOLIDWORKS ürünlerini kullandıkları şirketler için mükemmel bir seçenektir.

Çevrimiçi Lisanslamayı Etkinleştirmek İçin:
1 ) Başlamak için önce SOLIDWORKS lisansını bağımsız bilgisayardan devre dışı bırakın.
2 ) Devre dışı bırakmak için SOLIDWORKS’ü açın ve komutları izleyerek Yardım menüsünden Lisansları Devre Dışı Bırak’a tıklayın.
3 ) Devre dışı bırakıldığında, mysolidworks.com adresine giriş yapın.
4 ) Giriş yaptıktan sonra adınızın altındaki açılır menüden Admin Portal’a giriş yapıyoruz.
5 ) Admin Portal’a erişmekte zorlanıyorsanız Yöneticinize ulaşmanız ve sizi bir üye(member) olarak eklemelerini sağlamanız gerekebilir.
6 ) Arama kısmından lisansa sahip firmanın üyelerini aratarak hangi kullanıcının çevrimiçi lisansı kullanacağını ve bunu hangi lisans ürünü ile yapacağını seçin.
7 ) Ürün Ayrıntıları(Product Details) sayfasından Çevrimiçi Lisanslama’ya Geç(Change to Online Licensing)’e tıklayın. Çevrimiçi lisanslamaya dönüştürmek için mevcut SOLIDWORKS lisansınızın devre dışı bırakılması gerekir.)
8 ) Lisans aktivasyon türü Çevrimiçi olarak değiştirildikten sonra SOLIDWORKS’u yeniden başlatın. İlk yeniden başlatma sonrasında bir hata mesajı ile karşılaşacaksınız. SOLIDWORKS’u kapatıp tekrar başlatın.
9 ) SOLIDWORKS’u ikinci kez başlattıktan sonra, MySolidworks.com için kullanılan aynı giriş bilgilerini kullanabileceğiniz bir giriş menüsü tarafından karşılanacaksınız.
10 ) SOLIDWORKS’e başarıyla giriş yaptıktan sonra, sağ üst köşede MySolidworks girişinizi kontrol etmenizi sağlayacak mavi bir simge göreceksiniz.
SOLIDWORKS PDM hariç, tüm SOLIDWORKS ürünleri ve daha fazlası için çevrimiçi lisans kullanılabilir. Ayrıca, mevcut ağ lisansları da bu yöntem için uygun değildir. SOLIDWORKS çevrimiçi lisanslaması için aboneliğe gerek yoktur ve tamamen isteğe bağlıdır. Daha sonrası içinde tekrar bağımsız lisansa dönüştürülebilir ve geri alınabilir.

HAZIRLAYAN: UMUT ATA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.