Parça yakalama ve Kesme Takımyoluyla İsviçre (Swiss) tipi Makineleri için Geliştirilmiş Destek

Mastercam’s parça yakalama ve kesme takımyolu İsviçre tarzı torna tezgahlarıyla daha iyi çalışacak şekilde geliştirilmiştir. Takımyolu artık iki farklı modda çalışıyor:

  • Her zamanki gibi çalışan torna modu.
  • Swiss mode, which is triggered by a switch in the post.

Yeni İsviçre modu aşağıdaki farklılıkları ortaya koymaktadır.

parça yakalama ve kesme takımyolunun kurulum sekmesinde Mastercam, kesme hareketinin X koordinatını hesaplamak için farklı bir yöntem kullanır. Stoktan seçeneğini tıkladığınızda, Mastercam takım boşluğu mesafesini Makine Grubu Özellikleri iletişim kutusundan stok boyutuna ekler. Bu, kesme takımını önceden konumlandırırken bir çarpışma uyarısı almamanızı sağlar.

Kesme takımını önceden konumlandırmak için, İşlemler sekmesine = Kesme X adlı yeni bir düğme eklendi. Bu düğmeyi seçerek Kesme X koordinat değeri ön konum sayfasına kopyalanır. Bu, kesme işlemine başlamak için kesme aracının uygun noktada önceden konumlandırılmasını sağlar. Ayrıca, ön konumlandırma noktası için minimum X değeri aynanın tepesinden sıfıra düşürülmüştür.

The "Operations" tab of a Cutoff/Bar Pull/Pickoff toolpath, highlighting the "= Cutoff X" option.

Mastercam ayrıca Torna Kesme işlemindeki X Teğet Noktası değerini farklı şekilde kullanır.

The "Cutoff parameters" tab of a Lathe Cutoff toolpath, with the "X Tangent Point" button highlighted.

  • Torna modunda, X Teğet Noktası mutlak bir değer olarak yorumlanır.
  • İsviçre modunda, Mastercam stok modelinden X Teğet Noktası değerini hesaplar. Kesme parametreleri sekmesindeki X Teğet Noktası değeri, hesaplanan değere bir ayarlama olarak eklenir.