Not Geliştirmeleri

Not Geliştirmeleri

Mastercam, Notlar işlevine letters oluştur işlevinin birçok özelliğini ekleyerek notlar ve etiketler için metin oluşturmayı kolaylaştırır. Ayrıca, Notun yeniden tasarlanmış işlev paneli size gelişmiş kullanılabilirlik, daha fazla seçenek ve daha fazla denetim sunar. Not, notlar, etiketler ve takım yolu geometrisi için metin oluşturmanın tercih edilen yöntemidir.

The new, updated "Note" function panel.

Yeniden Tasarlanan İşlev Paneli Arayüzü

Notunuzu grafik penceresine yerleştirmek için kullanabileceğiniz iki yeni yöntem vardır.

The "Point" and "Curve" selection methods highlighted on the "Basic" tab.

  • Nokta, yeni notu doğrusal bir yönde konumlandırır ve yay oluştur işlevini etkinleştirir. Yay oluştur, tel kafes gerektirmeden bir daire etrafında dönerken metnin merkez noktası olarak ekrandaki seçilen konumu kullanır.
  • Eğri, yeni notu seçilen herhangi bir çizgi, yay veya spline üzerine yerleştirmenizi sağlar. Not metnini varlık boyunca tıklatıp sürükleyerek yeniden konumlandırmak için imlecinizi kullanın.

İşlev panelinde yeni seçenekler mevcuttur, böylece metninizin biçimlendirmesini ve hizalamasını kolayca değiştirebilirsiniz. Bazı örnekler, metnin stilini kontrol etmek için kullanabileceğiniz metin düzenleyicinin üzerindeki yeni düzenleme düğmeleri ve metni temel noktaya göre hızlı bir şekilde konumlandırmanıza olanak tanıyan yeni ayarlanmış düğmeleridir.

The "Editor" and "Presets" options highlighted in the "Note" function pane.

Notlar metin oluştur işlevinde yapabildiğiniz gibi metninizi önceden var olan herhangi bir geometriye ihtiyaç duymadan bir yay etrafında konumlandırma olanağı sağlar. Not metnini, yay boyunca tıklatıp sürükleyerek yeniden konumlandırın.

Yeni gelişmiş sekmesinde, işlevden çıktığınızda metninizi zincirlenebilir geometriye dönüştürmek için basit veya bölümlere ayrılmış leader satırları ekleme ve seçeneklerinizi bulacaksınız. Notunuzu ayrıca bir Düzlem, Nokta veya eğri veya leaders ile de ilişkilendirebilirsiniz.

The "Advanced" tab of the "Note" function panel.

Eski Notları Güncelleme

Yeniden tasarlanan not işlevi Mastercam’ın önceki sürümlerinden gelen notları bazı sınırlamalarla destekler. Mastercam 2021’deki eski notları, Mastercam’ın önceki sürümlerinde bulunan özelliklerle düzenleyebilirsiniz.

Eski bir notta yeni biçimlendirme düğmelerini kullanamazsınız. Ancak, eski bir notu yeni bir not varlığına güncelleştirirseniz, Not’un tüm yeni düzenleme özellikleri kullanılabilir. Eski bir notu dönüştürmek için, işlev panelinde Eski notu dönüştür seçeneğini seçin.

The "Convert legacy note" option highlighted in the "Note" function panel.

Mastercam’in elemanını analiz et işlevi, iletişim kutusunun başlığını (Eski) kelimesiyle güncelleyerek önceki Mastercam sürümünde bir not oluşturulup oluşturulmadığını gösterir.

Legacy Note Mastercam 2021 Note
The "Note Properties" dialog box for legacy notes. The "Note Properties" dialog box for Mastercam 2021 notes.

TrueType Yazı Tipleriyle Metin Oluşturma

Mastercam 2021’de oluşturulan tüm metinler, yeni, tek vuruşlu yazı tiplerini içeren TrueType yazı tiplerini kullanır. Harf oluştur işleviyle çubuk ve kutu yazı tipleri gibi eski stil yazı tiplerini kullanarak yalnızca alphanumeric karakterler oluşturabilirsiniz.