Improved Modeling for Chucks and Jaws

Mastercam 2021 chucks and chuck jaws modelleme desteğini genişletir. Artık sağlam bir model seçerek chucks and chuck jaws tanımlayabilirsiniz. Buna ek olarak, Mastercam 2020 zincir profilli bir mandren tanımlama yeteneğini tanıttı. Bu işlevsellik ayna çenelerini içerecek şekilde genişletilmiştir.

Bu işlevsellik hem Torna Tezgahı hem de Freze-Torna kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

 • Mastercam Torna chucks and jaw için bileşen sınırları oluşturmak üzere ilgili geometriyi kullanır.
 • Mastercam Mill-Turn’ün Makine Simülasyonu ve çarpışma algılama işlevleri yeni geometri seçeneklerini tam olarak destekler.

Zincirli geometri ile tanımlanan chuck jaws için, referans konumunu (veya sıkma konumunu) zincir boyunca herhangi bir yere yerleştirebilirsiniz. Geometri herhangi bir yere çizilebilir, doğru konumda çizilmesine gerek yoktur. Buna ek olarak, Mastercam, jaws her iki iş milinde de kullanılabilmesi için profili gerektiği gibi otomatik olarak çevirir.

chuck and jaws bileşenleriyle çalışmak için arayüz ve iş akışı da yeniden tasarlandı. Bu değişiklikler yeni collet and collet chuck bileşenleri için de geçerlidir.

Sağlam bir model seçtiğinizde, yeni işlev panelleri modeli hizalamanıza ve yeniden konumlandırmanıza olanak tanır. Bu, bileşen modelinin belirli bir yönde veya konumda çizilmesine gerek olmadığı anlamına gelir. Geometri sekmesinde Bileşeni hizala’yı seçin. Yeni Collet Chuck’ı Hizala işlev paneli görüntülenir.

The "Geometry" tab of the Machine Component Manager, with "Align component" highlighted.

Bileşen tanımı iş akışının bir parçası olarak gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Örneğin, bu resimde, model seçildikten sonra Z ekseni etrafında 60 derece döndürülür.

A collet chuck rotated in the graphics window.

Harici bir dosyadan katı bir model veya parçanızdaki bir seviyeyi seçebilirsiniz. Ek kontroller, modeli optimize etmenize veya onarmanıza veya değişiklik yapmak için Hizala işlev paneline dönmenize olanak tanır. Bu yeni düğmeler Geometri sekmesinde bulunur.

The "Geometry" tab of the Machine Component Manager with the additional controls highlighted.

Önizleme penceresi önemli ölçüde geliştirildi.

 • Bileşeni döndürmek veya farklı açılardan görüntülemek için pencereyi sağ tıklayın.
 • Bileşenin gizli yüzleriyle ilgili ayrıntıları görmek için Saydamlık kaydırıcısını kullanın.

  The "Translucency" slider highlighted on the "Geometry" tab.

 • Geliştirilmiş önizleme, parametrik olarak veya zincirleme geometri ile tanımlanan bileşenler için de kullanılabilir.
 • Mastercam üzerinde çalıştığınız boyutu veya alanı vurgular.

  The "Minimum radius" option selected, showing the updated "Preview" window.

 • The channel depth for chucks is previewed accurately.
 • Belirli bileşenler için ek seçenekler mevcuttur. Örneğin, collet, 2D boundary veya her ikisini birden görüntüleyebilirsiniz.

  A collet in the "Preview" window with only "Display collet" selected.  A collet in the "Preview" window with "Display collet" and "Display boundary" selected.