Ölçülendirmedeki (Dimension) Geliştirmeler

Mastercam2022 ‘deki TASARIM (Design) gelişmelerin ve yeniliklerin önemlilerinden birisi Ölçülendirmedeki (Dimension) Geliştirmeler gelmektedir.

Ölçülendirmedeki (Dimension) Geliştirmeler videosunu izleyebilirsiniz.

Ölçülendirmedeki (Dimension) Geliştirmeler

Aşağıda, Taslak Oluşturma sekmesinde bulunan Boyut işlevlerinde yapılan geliştirmeler listelenmiştir.

Ekrandaki Tetik Noktalarla Eşlenik Açı Boyutları Oluşturun

Eşlenik açı, toplamı 360 derece olan bir çift açıdır. Önceki Mastercam sürümlerinde, eşlenik açısını boyutlandırmak için çok adımlı bir süreç izlemeniz gerekiyordu. İlk olarak, açısal bir boyut oluşturmanız gerekiyordu. Ardından, eşleniği bulmak için Gelişmiş sekmesindeki Açısal süpürme seçeneğini kullandınız.

Mastercam 2022’de, yayları ve daireleri boyutlandırmak için kullanılan tetik noktası artık eşlenik açısını bulmak için kullanılabilir. Taslak oluşturma işlevine girerken, potansiyel boyutun her bir çeyreğinde sekiz tetikleyici görüntülenir. Oluşturmak istediğiniz boyutu seçmek için tetik noktalarının üzerine gelin. Daha sonra iç tetik, boyutunuzu daha küçük açıya yaslar, dış tetik ise onu konjugata yaslar.

Two dimensions shown in the graphics widnow.

Katı Geometri ile İlişkilendirme

Mastercam 2022’de, çizim boyutları artık katının bir geçmişi olup olmadığına bakılmaksızın katı geometriyle ilişkilendirilir.

Parçanızı Birden Fazla Düzlemde Boyutlandırma

Artık fonksiyondan çıkmadan birden çok düzlemde ölçümlendirmeler oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için, boyutlandırma sırasında grafik penceresinin altındaki Durum Çubuğundan bir C Düzlemi seçin. Ancak, inşaat düzlemini değiştirmek yalnızca yeni oluşturulan boyutları etkiler. Üst düzlemde bir ölçümlendirme oluşturur ve ardından yeni bir düzlem seçerseniz ölçümlendirme güncellenmez.

The CPLANE menu displayed in the "Status Bar".

Seçtiğiniz C düzlemi, siz değiştirene kadar aktif kalır.

3D Modunda Çoklu Z Derinliğini Boyutlandırırken Daha İyi İmleç Kontrolü

Önceki Mastercam sürümlerinde, boyutlandırılan varlık aynı Z derinliğinde olmasa bile draft sırasında imleç geçerli Z derinliğinde kaldı. Bu, imleci kontrol etmeyi zorlaştırdı.

Mastercam 2022, Z’yi geçici olarak boyutlandırdığınız objenin derinliğine ayarlar. Bu değişiklik, imlecin ve boyutun tutarlı bir şekilde izlenmesini sağlar. Fonksiyondan çıktığınızda, imleç mevcut Z derinliğine sıfırlanır.

 

Diğer 2022 Yenilikleri için Tıklayınız…
Mastercam’in Dünya çapında geçerli olan kullanıcı sertifikasını almak için Mastercam Üniversitesi sizleri bekliyor, hemen kayıt olabilirsiniz… 

MASTERCAM 2022 Yenilikleri Teklifi İste

    (*)Doldurulması zorunlu alanlar.