Çok Eksenli İşlemeyi Destekleyen Geliştirmeler

Mastercam2022 ‘deki TASARIM (Design) gelişmelerin ve yeniliklerin önemlilerinden birisi Tel Kafes (Wireframe) Çizimlerdeki Çok Eksenli İşlemeyi Destekleyen Geliştirmeler gelmektedir.

Tel kafes Tasarımlardaki Çok Eksenli İşlemeyi Destekleyen Geliştirmeler videosunu izleyebilirsiniz.

Çok Eksenli İşlemeyi Destekleyen Geliştirmeler

Mastercam 2022, çok eksenli takım yolu geometrisi oluşturmayı ve düzenlemeyi basitleştirecek Tel Çerçeve işlevlerine yönelik geliştirmeler içerir. Çizgi Normal artık Noktaya Doğru Çizgidir ve üç yeni işlev mevcuttur:

  • Vektörü Değiştir
  • Çizgi Normalden Izgaraya
  • Zincir Boyunca Normal Çizgi

Takım Ekseni Kontrol Çizgilerini Düzenleme

Yeni Vektörü Değiştir işlevi, düzenleme aracı eksen kontrol çizgilerini kolaylaştırır ve sizi Mastercam’in önceki sürümlerinin gerektirdiği çok adımlı, manuel düzenlemeden kurtarır.

The "Modify Vector" function panel.

Sadece işlevi başlatın ve bir satır seçin. Ardından, vektörün XY, XZ veya YZ eksenleri boyunca eğimini değiştirmek için Dinamik Gnomon’u kullanın. Mümkün olduğunda, cücenin X ekseni, yüzeyin veya inşaat düzleminin U ile hizalanır. Bu fonksiyon, aletin mevcut veya gelecekteki çok eksenli işlemlerde kıskaçlar ve fikstürlerle çarpışmaları önleyebilmesi için alet ekseni kontrol çizgilerini ayarlamak için özellikle kullanışlıdır.

A line being manipulated in the graphics window.

Bu yeni işlev, Tel Kafes sekmesinde, Uzunluğu Değiştir açılır menüsünün altındadır.

The "Wireframe" tab with the "Modify Length" drop-down highlighted.

Genişletilmiş Hat Normal Fonksiyonlar

Normal Çizgi işlevi, geometrinize normaller eklemeniz için size birden fazla yol sağlamak üzere genişletildi. Bu işlevler, çok eksenli işleme için gerekli olan takım ekseni kontrol çizgilerinin oluşturulmasını basitleştirir. Aşağıdaki işlevleri, Hatlar grubundaki En Yakın Hat açılır menüsünde bulabilirsiniz.

The "Wireframe" tab with the "Line Closest" drop-down highlighted.

Izgaradan Normale Çizgi, seçtiğiniz yüzeylere, katı yüzlere, kafeslere ve açık sayfa gövdelerine dik olan bir çizgi ızgarası oluşturur. Bir başlangıç noktası (ızgara orijini) seçin ve ızgaradan oluşturulan çizgilerin uzunluğunu, nokta oluşturmasını ve aralıklarını kontrol etmek için fonksiyon panelindeki parametreleri kullanın. Line Normal to Grid, GridPock eklentisine duyulan ihtiyacın yerini alır.

A surface with multiple lines, created in a grid pattern.

Zincir Boyunca Normal Çizgi ile yüzeyler, katı yüzler, kafesler ve açık sayfa gövdeleri üzerinde çizgiler seçmek ve oluşturmak için Mastercam’in Zincir Yöneticisini kullanırsınız. Çizgi Normalden Izgaraya’da olduğu gibi, zincir boyunca oluşturulan çizgilerin uzunluğunu, nokta oluşturmasını ve aralıklarını kontrol etmek için işlev panelindeki parametreleri kullanabilirsiniz.

A surface with multiple lines, created on a chain placed on top of the surface.

Diğer 2022 Yenilikleri için Tıklayınız…
Mastercam’in Dünya çapında geçerli olan kullanıcı sertifikasını almak için Mastercam Üniversitesi sizleri bekliyor, hemen kayıt olabilirsiniz… 

MASTERCAM 2022 Yenilikleri Teklifi İste

    (*)Doldurulması zorunlu alanlar.