MP Post Geliştirmeleri

Yazı Metni için Geliştirilmiş Dil Desteği

Mastercam 2018, yazı metninin her bölümünü bir Dil Kültürü kodu (örneğin, ABD İngilizcesi için tr-ABD) ile ilişkilendirerek posta metnini yerelleştirme yeteneğini tanıttı. Dil Kültürü kodu bir <language> etiketinde bulunur (örneğin, <language> tr-US </language>). Ancak, yayın, kullanıcının iş istasyonuyla eşleşen bir Dil Kültürü koduna sahip bir yazı metni bölümü içermediğinde bu durum karışıklık yarattı. Bu durumlarda, Mastercam 2018 ve Mastercam 2019, amaçlanan mesaj metni yerine sistem varsayılan mesaj metnini gösterir.

Mastercam 2020, daha çok hata yönetimi içerir, böylece uygun dil etiketi bulunamazsa, kullanıcının yararlı bir yazı metni görmesi daha olasıdır. Bir kullanıcı Mastercam 2020’deki bir makine ve kontrol tanımını yüklediğinde, Mastercam posta metnini şu sırayla arar:

 • Geçerli kontrol tanımı adı ve Mastercam iş istasyonundaki Dil Kültürü Adı ile eşleşen bir yazı metni bölümü.
 • Doğru dil kültürü Adı ile uygun ürün türünün VARSAYILAN yazı metni bölümü.
 • en-USyazı metin bölümü.
 • Therhangi bir dilin ilk posta metni bölümü.
 • Sistem yazı metni.

Örneğin, Fransa’daki bir kullanıcı 4 eksenli Jenerik Haas Freze yüklüyorsa, Mastercam aşağıdaki gönderi metni bölümünü arayacaktır:

<control>
	<control_label>CTRL_MILL|GENERIC HAAS 4X MILL</control_label>
	<language>fr-FR</language>
	<misc_integers>
	   <misc_1>

Bu bölüm bulunmazsa, Mastercam bir yazılan post yazı metni  bölümünü arar:

<control>
	<control_label>CTRL_MILL|DEFAULT</control_label>
	<language>fr-FR</language>
	<misc_integers>
	   <misc_1>
		<text>Work Coords [0-1=G92, 2=G54'S, 3=G52, 4=both]</text>
		<value>2</value>
	   </misc_1>

Eğer VARSAYILAN post yazı metni bölümü yoksa, Mastercam bu post text bölümünü kullanacaktır:

<control>
	<control_label>CTRL_MILL|GENERIC HAAS 4X MILL</control_label>
	<language>en-US</language>
	<misc_integers>
	   <misc_1>

Eğer en-US bölümü yoksa,Mastercam bulduğu ilk yazı bölümünü kullanır. Postada herhangi bir dilin posta metni bölümü yoksa, Mastercam varsayılan sistem posta metnini kullanır.

MP gönderileri için UTF-8 kodlaması için geliştirilmiş destek

Mastercam 2019’dan başlayarak, MP gönderileri (* .pst, * .mcpost ve * .set dosyaları) UTF-8 metin biçiminde kodlanmıştır. Bu, ABD İngilizcesi dışındaki dillerde yazı metni desteğini geliştirir. Ancak, Mastercam 2019’daki Kod Uzmanı bunu zorlamadı. Bu, Mastercam 2019’da, Kod Uzmanınız farklı bir karakter kodlama şeması kullanacak şekilde ayarlanmışsa ve bir MP gönderisi açmış olsaydınız, gönderiyi UTF-8 olmayan kodlamayla kaydeder.

Mastercam 2020 için Kod Uzmanı şimdi MP gönderileri için UTF-8 şartına uyacak ve uygulayacaktır.

 • Mastercam 2020 yazısını Code Expert uygulamasında açarsanız ve gönderinin UTF-8 biçiminde olmaması durumunda, Code Expert bunu açar ve UTF-8 dosyası olarak kaydeder.
 • Kod Uzmanı UTF-8’den farklı bir karakter kodlama yöntemi kullanacak şekilde ayarlanmışsa ve bir Mastercam 2020 yayınını açarsanız, yukarıda gösterildiği gibi Uygulama Seçeneklerinde seçilen kodlama şeması yerine, yine de açılacak ve UTF-8 dosyası olarak kaydedilecektir.
 • Kod Uzmanı 2020’de bir Mastercam 2019 veya daha önceki bir gönderi açarsanız, Kod Uzmanı, Kod Uzmanı’nda seçilen aktif karakter kodlama şemasını kullanacaktır.

Mastercam 2019 ve Mastercam 2020, önceki sürümlerden geçirirken veya güncellediğinizde gönderileri otomatik olarak UTF-8’e dönüştürür, ancak önceki Mastercam sürümlerinden gelen gönderilerle çalışırken veya bunları desteklediğinizde bu ayrımın farkında olmalısınız.

Code Expert’de bir karakter kodlama şeması seçebileceğiniz iki yer vardır. Varsayılan yöntem Belge Ayarları sayfasındaki Uygulama Seçenekleri iletişim kutusunda belirlenir.

İkincisi, Giriş sekmesindeki Kodlama ile Yeniden Yükle komutudur.