Geliştirilmiş Makine Yapılandırması İş Akışı

Mastercam 2020 işleme işlerini ayarlamak için ve freze-torna .makinadosyalarını yapılandırmak için daha fazla güç verir. Freze-Torna iş akışını kolaylaştırmak ve önemli ölçüde iyileştirmek yeni takımlar birlikte çalışır.

Yeni Makine Yapılandırma Sayfası

Yeni makine yapılandırma sayfasının eklenmesiyle iş ayarı iş akşı geliştirilmiştir. Makinaya yüklenecek aynaları ve jaw’ları seçmek için bu sayfayı kullanınız.

The Machine Group Properties dialog box, showing the new Machine Configuration page.

  • Mastercam’in önceki sürümlerinde her parçanın ayna jaw’larını belirlemek gerekliydi. Mastercam 2020’de, bileşen kütüphanesine ayna jaw’larını kaydedebilirsiniz ve çoklu parçalarda tekrardan kullanabilirsiniz. Gerektiği gibi çok sayıda ayna jaw’larını tanımlayabilirsiniz.
  • Ayrıca farklı aynaları tanımlayabilirsiniz ve bileşen kütüphanesine kaydedebilirsiniz. Böylece jaw’lar ile birlikte onları yönetebilirsiniz. Mastercam’in önceki sürümlerinde, .makine dosyasına kaydedilmiş ayna ile sınırlıydınız ve sadece makine geliştiricileri aynaya değişiklik yapabilirdi. Mastercam 2020 her parça için kütüphaneden seçilen aynaları değiştirmenize olanak sağlar.
  • Varsayılan olarak aynaları ve jaw’ları seçebilirsiniz.
  • Makine yapılandırma sayfası ayrıca iş ayarının parçası olarak iş mili hızını maksimum ve minimum olarak girmenize olanak sağlar. Önceden, bu değerler makine tanımında kaydedilmişti ve orada düzenlenmesi gerekiyordu. İş ayarı sekmesine değerleri girmeniz ve taşımanız daha uygundur.

Yeni Takım Konumlandırıcı ve Bileşen Kütüphane İşlevselliği

Takım konumlandırıcılarını ve bileşen kütüphanesini yönetmek için iş akışı yeniden elden geçirildi ve artık tüm Freze-Torna kullanıcıları için mevcuttur. Şimdi herhangi Freze-Torna kullanıcısı takım konumlandırıcısını oluşturabilir veya düzenleyebilir. Hatta bayinize veya makine geliştiricinize bağlı kalmak yerine, takım konumlandırma kütüphanesini yönetebilirsiniz. Kod uzmanındaki makine gezgininde .Mcam-gmd dosyasına sağ tıklayarak veya çift tıklayarak aç sekmesini seçerek bileşen kütüphanesini açabilirsiniz.

The right-click menu of the Machine Explorer in Code Expert.

Mastercam kütüphaneyi açar ve yeni Freze-Torna bileşen kütüphanesi iletişim kutusunda görüntüler:

Aşağıdakilerden herhangi birisini kolayca yapmak için yeni arayüzü kullanabilirsiniz:

  • Diğer kütüphaneden takım konumlandırıcıyı aktar.
  • Yeni veya özel kütüphaneler oluştur.
  • Yarım endeksli takım istasyonları da dahil olmak üzere yeni takım istasyonları oluşturun veya var olanları düzenleyin.
  • Blok üzerindeki takım montaj konumlarını düzenleyin veya kaydırın.
  • Yer bulucuyu benzetmek için kullanılan katı modeli düzenleyin ya da değiştirin.
  • Gerektiği gibi tamamen yeni takım konumlandırıcıları oluşturun.

Mastercam’s Tech Exchange’de (community.mastercam.com/TechExchange) birçok takım konumlandırıcı kütüphaneleri vardır ve herhangi Freze-Torna kullanıcıları için mevcuttur. Bileşen kütüphanelerin kendileri kullanıcılar için aynaları ve ayna jaw’ları depolayabilmek için geliştirilmiştir. Ek olarak, her iş mili için varsayılan olarak kullanılacak ayna ve jaw’ları seçebilirsiniz.

Kolaylıkla taret takım konumlandırıcıyı, iş mili takım konumlandırıcıyı, ayneları ve ayna jaw’ları aynı bileşen kütüphanesinde depolayabilirsiniz. Yeni makine yapılandırma sayfası (New Machine Configuration Page) her iş için makineleri yapılandırırken esneklik sağlamak için iş kurulumu sırasında bu bileşenleri bize sunar.