Düzlem Yöneticisi

Aşağıda, Mastercam 2020 için düzlemler yöneticisi’nde yapılan geliştirmeler yer almaktadır.

Kalıcı Düzlem Ekranı

Önceki Mastercam sürümlerinde, düzlem yönetici görüntüleme sütununda düzlem bul seçeneğini kullanırken hangi düzlemin görüntüleneceğini belirler. Mastercam 2020’de, eksen takımını göster butonunu değiştirdiğin zaman, grafik alanında hangi düzlem eksen takımının görüntüleneceğini bu sütun kontrol eder.

Eğer görüntülenme sütununu düzlem için seçerseniz, “X” sütunda görünecektir. Eksen takımını göster butonu değiştirildiği zaman, görüntülenme sütununda “X” içeren eksen takımı her düzlem için ekranda görüntülenecektir. Görünlenme sütununu tekrar seçtiğinizde (“X”‘i kaldırarak), eksen takımı grafik penceresinde uzun süre görüntülenmeyecektir. Eksen takımını göster butonu kapalıyken, tüm takım eksenleri grafik penceresinden kaldırılır, hatta görüntülenme sütunu seçili olduğunda bile.

An image showing the Planes Manager with various planes shown with the Display column on.

Düzlem Bul

Düzlem seçeneğinden düzlem bul artık aşağıdaki seçenekleri içerir:

An image of the Find plane, From plane menu on the Planes Manager.

 • All: Displays all plane gnomons and prompts you to select one in the graphics window.
 • Selected: Displays all gnomons for the planes selected in the Planes Manager and then prompts you to select one in the graphics window.
 • Displayed: Displays only the gnomons for the planes that have the Display column selected and prompts you to select from the graphics window.

Orijine Sığdır

Yeni seçenek, orijine sığdır, düzlemler yöneticisinin sağ tıklatma menüsünde mevcuttur. Orijine sığdır grafik penceresinde seçili düzlemin orijininde ve parçanızda uyumlu olacaktır.

The Fit origin option.

Düzlem Eksen takım Geliştirmeleri

Düzlem eksen takımı ayarları iletişim kutusu düzlem eksen takımının görüntülenmesini kontrol etmek için yeni seçenekler içerir.

Düzlem eksen takımı ekseninin opaklığını kontrol etmek için eksen görüntülenmesi altında bulunan opaklık kaydırıcısını kullan. Ek olarak, eksen takımı değiştirildiği zaman, aşağıdaki seçenekler aktif hale gelir:

 • Grafik penceresinde vurgulamak için tek bir düzlemin üzerine gelebilirsiniz. Görüntülenen diğer düzlem eksen takımları karartılır.

   A part displaying the highlight functionality for planes.

 • Sadece grafik penceresinde eksen takımı vurgulandığı zaman eksen takımını görüntülemek için vurgulandığı zaman seçininiz.

  A part with multiple planes displayed where the Cplane, Tplane, and WCS are marked. A part displaying the highlight functionality for planes.

 • Düzlemler yöneticisini yeniden açmak zorunda kalmadan işlevselliğe erişmek için düzlem eksen takımına sağ tıklayabilirsiniz.

Eksen Takımını Göster

Mastercam’in önceki sürümlerinde, eksen takımını göster butonu, WCS, Cdüzlemi ve Tdüzlemi eksen takımı görüntüsünü kontrol eden bir açılır menü içerir. Bu buton sadece görünüm sekmesinde mevcuttu.

Mastercam 2020’de, eksen takımını göster butonu yeni seçeneklerle düzlem yöneticisine ayrıca eklenmiştir:

 • WCS: Tek bir renk eksen takımı yerine WCS kaynağında statik bir düzlem eksen takımı görüntüler.
 • Cplane: Cdüzlem başlangıç noktasında statik bir düzlem eksen takımı görüntüler.
 • Tplane: Tdüzlem orijininde statik bir düzlem eksen takımı görüntüler.

Ek olarak, her zaman eksen takımı görüntüleme seçeneği, görüntülenme seçeneği menüsünden eksen takımını göster menüsüne taşındı ve seçili düzlemler yeniden isimlendirildi. Bu seçenek önceki sürümlerdeki gibi aynı işlevselliğe sahiptir. Seçili düzlemler seçildiği zaman ve eksen takımını göster butonu değiştiğinde, tüm seçili düzlemler için eksen takımları her zaman grafik penceresinde görüntülenecektir.

An image showing the new Show Gnomons menu on the Planes Manager.